Enkele maanden geleden wandelde een winkeldief met een dure fiets de zaak uit. Door het filmpje van de bewakingscamera op internet te publiceren was de dader echter snel achterhaald.
Maar recentelijk is bij Leenders Bike Totaal een kraak gepleegd, waarbij binnen tien minuten tijd tientallen elektrische fietsen en enkele gebruikte e-bikes buit gemaakt werden. Deze daders waren zo gis, de bewakingscamera’s snel af te plakken.
“Hier wordt je echt niet goed van,” aldus de gedupeerde ondernemer, die ervan overtuigd is dat de daders met vijf of zes man waren. “Anders heb je niet zo snel zoveel fietsen ingeladen. Dit was echt een voorbereidde actie.”
Toen bij Leenders het inbraakalarm af ging, is hij eerst zelf gaan kijken bij zijn zaak. “Je weet hoe dat gaat. Hoe vaak gaat zo’n alarm niet af, terwijl er niet zoveel aan de hand is? Je wil toch ook niet de politie iedere keer voor niets laten komen. Maar als ik het alarm direct doorgezet had naar 112, dan waren de daders misschien op heterdaad betrapt.”
Volgens Leenders is het onderzoek in volle gang en wil daarom niet teveel in detail treden. Hij wil nog wel kwijt dat de daders een kennersoog hadden. “Ze wisten precies wat ze mee moesten nemen, want het waren allemaal de duurdere merken en modellen. De goedkopere hebben ze laten staan.”
Hij signaleert een trend waarvoor gewaakt moet worden. “Ik ben natuurlijk niet de enige. De laatste tijd hoor je steeds vaker dat bij fietsenzaken ingebroken wordt of dat dure fietsen uit de winkel gestolen worden. Dat is schadelijk voor de hele branche, want des te meer fietsen er gestolen worden, des te minder worden ze verkocht.”
Leenders gaat in zijn zaak maatregelen treffen om de kans op herhaling tot een minimum te beperken. “Je denkt dat je het goed voor elkaar hebt, maar nog is het niet genoeg. Ik heb overal beveiligingscamera en een hek om het pand, maar toch zien ze kans om binnen te komen. Je wil de winkel toch zo open en publieksvriendelijk houden. Misschien moeten we daar eens naar gaan kijken. Dan wordt het er voor het publiek niet leuker op.”